Mina sidorBeställ gratis infopaket
Tjäna pengar till klassen genom att sälja kakor

Tjäna pengar till klassen

Vi på Kakservice ger din klass möjligheten att tjäna ihop pengar till sin klassresa genom att sälja goda kakor, godis och knäckebröd.

Varje år säljer över 8000 skolklasser och lag Kakservice populära och lättsålda produkter.

Ni tjänar minst 18 kronor per burk. Varje burk kostar 50 kronor för er kund, ni behåller alltså minst 36% av priset.

Så här enkelt är det att sälja med katalog

1) Ta upp beställningar...

... hos släkt, vänner, grannar och på arbetsplatser.

Beställ infopaket

2) Beställ burkar

Sammanställ er försäljning. Beställ på hemsidan eller ring 031-27 22 20.

3) Räkna pengarna!

Dela ut burkarna till era kunder och ta betalt




Sälj med burkar i handen

Läs mer om detta alternativ >>

1) Välj produkter...

... och beställ här eller ring 031- 27 22 20.

Beställ säljkatalogerBeställ burkar

2) Sälj till släkt, vänner, grannar och på arbetsplatser

Engagera alla i klassen, laget eller föreningen i försäljningsarbetet och börja er försäljning direkt.

3) Räkna pengarna!

Självklart har ni full returrätt och ni betalar enbart för sålda burkar.

Hur mycket tjänar man? Här är tre exempel 

 

  • Tjäna

    4.860:-

    Om ni är 18 st som säljer 15 burkar var tjänar ni ihop 4.860:- utan risk och utlägg.

  • Tjäna

    6.840:-

    Om ni är 24 st som säljer 15 burkar var tjänar ni ihop 6.840:- utan risk och utlägg.

  • Tjäna

    14.700:-

    Om ni är 35 st som säljer 20 burkar var tjänar ni ihop 14.700:- utan risk och utlägg.

Din egen “säljlista”

Mamma & Pappa 2 st
Farmor 1 st
Grannarna 5 st
Mammas jobb 6 st
Pappas jobb 5 st
Knacka dörr 4 st
Totalt 23 st

Priser & pengar till er

Vår filosofi är att det skall vara enkelt och tryggt. Så också när det gäller priser, villkor och hur mycket pengar er klass tjänar. Vi rekommenderar ett försäljningspris på 50 kronor per burk. Det gör burkarna lättsålda och ni har en bra förtjänst per burk – mellan 18 och 21 kr! Riktigt bra förtjänst med andra ord!

Exempel
förtjänst

270 burkar 4 860:-
360 burkar 6 840:-
450 burkar 9 000:-
700 burkar 14 700:-

Förtjänst & Priser

Antal
burkar
Förtjänst
per burk
Inköpspris
per burk
35-359 18:- 32:-
360-449 19:- 31:-
450-699 20:- 30:-
700 eller fler 21:- 29:-

Försäljningspris: 50:-/burk.
Frakt och moms ingår.

Frakt och moms ingår i inköpspriset. Ni kan göra en tilläggsbeställning utan fraktkostnad.

Bra att veta 

  • Snabb leverans (1-6 vardagar)

  • Betalning mot faktura med 30 dagars kredit.

  • Ni kan göra 1 tilläggsbeställning utan fraktkostnad oavsett antal burkar.

  • 30 dagars returrätt. Kakservice betalar returfrakten.

  • Frakt och moms ingår i inköpspriset.

Er klass etikett utan kostnad 

Vi gör utan kostnad etiketter i färg med klassens namn på. Etiketterna är självhäftande: Ni fäster dem lätt själva på kak- och godisburkarna. Nedan ser ni några olika exempel. Om ni önskar etiketter med er logo/skolmärke, vänligen skicka den tillsammans med er beställning eller via e-post.
 

Pengar till skolklassen - några nöjda klasser  

Samla pengar till klassresan och gör skolresan ni drömt om.  Bli inspirerad av andra ungdomar och klasser som sålt kakor, chokladbollar, godis och knäckebröd för att tjäna pengar till drömresan.  

Beställ ett gratis infopaket och kom igång direkt

Infopaketet innehåller:

  • Säljkataloger
  • Informationsbrev
  • En smakprovsburk

Infopaketet innehåller allt du behöver för att genomföra en försäljning.

Tips: 2 kataloger per säljare

Infopaketet får ni inom 1-2 dagar

Klassförsäljning 

Det finns många fördelar med att eleverna i en klass själva samordnar och genomför en försäljningsaktivitet för att samla in pengar till en rolig skolresa eller utflykt. Eleverna lär sig att ta ansvar, planera, känna solidaritet och får då också en bättre sammanhållning i klassen. 

För att en försäljningsaktivitet ska fungera i en klass där många elever ska delta, krävs det att det är enkelt att genomföra. Att produkterna är populära och lättsålda tror vi är den bästa förutsättningen för att eleverna ska engagera sig och tycka det är roligt. Många av Kakservice produkter såsom Lillebrors Kolor, Mammas Chokladbollar är klassiker som kunder vill köpa om och om igen, bara att ta upp beställningar och leverera.

Att klassen inte behöver lägga ut några pengar och får en bra förtjänst per såld burk är en självklarhet. Ni betalar i efterhand endast för de burkar ni har sålt och minst 36% av försäljningspriset 50 kronor, går direkt till klassen. Ni får också en högre ersättning per burk, ju mer ni säljer. 

Det kan vara väldigt motiverande att jobba mot ett gemensamt mål och en resa skapar oftast minnen för livet. Vi på Kakservice vill ge klassen ett bra stöd och bästa förutsättningar för att dom ska nå sitt mål.

 

Klassen kan välja att starta en försäljning precis när det passar. Produkterna är inte säsongsbundna och vi på Kakservice finns redo för att hjälpa er att sätta igång.

Det är inte bara skolklasser som samlar pengar för att uppfylla sina drömmar. Läs mer om hur du kan tjäna pengar till laget. 

 

Beställ ett kostnadsfritt infopaket (inga åtaganden) >>
 

Sortimentet innehåller något för alla   

Chokladbollarna är en stor favorit hos många och verkligen smaskiga med  sin klassiska chokladsmak och kokos runtom. Gillar du bollar så kan du också välja Kålles Kolabollar strösslade och fyllda med med gräddig kolasmak. Bland kakorna hittar vi Dagnys Dammsugare med smarrig marsipan. Kajsas Kafékakor har härligt stora chokladbitar insprängda i och är ett måste på varje kaffebord.

Knäckesticksen finns i tre olika smaker. Vi har Josefinas Finknäcke med vallmo, linfrö och sesam, Konrads Kalasknäcke med sesam och havssalt och sist men inte minst Rosmaries Lantknäcke med rosmarin. Passar utmärkt till mellanmålet eller till fredagsmyset. Underbart goda som dom är eller med lite smör på.

  • Josefinas Finknäcke, krispiga sticks med vallmo, linfrö och sesam
  • Farfars favoriter - goda kakor i belgisk choklad med vaniljsmak
  • Pappas punchbollar - goda arraksbollar

Här kan du kika på hela vårt sortiment>>

 

Tips - så säljer du kakor och chokladbollar  

För att lyckas med din försäljning är det bra att träna in några försäljningsargument som du presenterar när du ska sälja chokladbollar, knäckesticks eller någon av de andra produkterna. Här är några tips:

  • Berätta vad ditt klass ska använda pengarna till, exempelvis en skolresa till Liseberg. 

  • Säg att de stödjer er klass genom sitt köp.

  • Visa upp säljkatalogen och säg att burkarna kostar endast 50 kr styck.

  • Berätta att det finns allt ifrån kakor, knäckebröd till godis - Något för alla!

  • Produkterna är förpackade i fint illustrerade burkar – utmärkta som present.

  • Leverans hem till dörren.

 

Använd digitala medier för att nå familjemedlemmar och vänner med budskapet att ni säljer kokosbollar och kakor eller andra Kakservice-produkter. Det ger en bra spridning och bidrar oftast till fler sålda burkar. 

 

Det är inte bara skolklasser som samlar pengar för att uppfylla sina drömmar. Läs mer om hur du kan tjäna pengar till laget

 

Beställ kostnadsfritt infopaket (inga åtaganden) >> 

 

Kakservice.se - tjäna pengar till laget och klassen

 

Stäng fönster